ofis-büro nakliyat

Ofis ve büro taşımacılığı

 

Ofisimize açtığınız telefonunu sonrası iletişim bilgileriniz alınarak ofisinize Ankara ofis taşımacılığı için bir Eksper yönlendirilecektir.   Gelecek olan arkadaşımız ofisinizde  bir taşıma planı oluşturarak eşyalarınızın ne zaman nasıl ve hangi sistemle taşınacağını hesaplamaktadır.  Eşyalarınız için gerekli araç ebat gerekli malzeme miktarı ve gerekli eleman sayısı gibi tespitler yapılmaktadır.

Bu tespitin amacı Ankara büro taşımacılığında herhangi bir sorun  sıkıntı ile  karşı karşıya kalmanız için tedbir alınmaktadır. Ankara büro Nakliyat için bütün bu hesaplar önceden yapılmaktadır.

Sizin seçmiş olacağınız bir gün önceden planlanır. Bugün aracımız  ve ekibimiz istenilen zaman zarfında adresinizde olarak önceden belirlendiği üzere Ankara ofis Nakliyat için ambalajlama ve paketleme işlemlerine geçerler.  Mobilyalarınız teker,teker patpat naylonlar ile ambalajlanır.  Masalardan ve dolaplardan   blok   şeklinde taşınamayacak olanlar marangoz  tarafından De monte hale getirilir.  Ofiste bulma ofis eşyaları araç ve gereçleri teker,teker kolları doldurulur.  Dondurulan kolinin üzerine içinde ne  olduğunu bildiren bir etiket yapıştırılır.

Firmamız Protaş profesyonel Taşımacılık hizmetleri ofis taşımacılık alanında geçmişte gösterdi referanslar dikkate alınarak başarılı gözükmektedir.  Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü binası taşıma işi bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir.

 

Ankara ofis ve büro Nakliyat için asansör kurulumu uygun ise  paketleme ve Ambalaj işlemlerinin bitmesinin ardından eşya taşıma asansörü adresinize sevk edilir.  Asansörün gelmesi ile paket eşyalar birbiri arkasına Asansör yüklenerek kamyona sevk edilir.  Kamyona indirilen mobilyalarınız aracımızda bulunan sınırsız bağlama noktası sayesinde teker tek bağlanarak yol esnasında herhangi bir sıkıntıya karşı korunaklı hale getirilir.

Ankara ofis ve büro taşımacılığı işleminde tahmini Öğle saatlerinde yeni adresinizi doğru yola çıkılır. Yeni adrese vurulmasından sonra bu işlemin tam tersi uygulanmaya başlar mobilyalarınız araçtan teker  teker ofise doğru çıkarılır. İstenilen yerlere yerleşen mobilya aksamları kurulmak üzere ustamız tarafından işleme geçilir. Mobilya kurulumu yapıldıktan sonra ofislerde bulunan koliler etiketlerine göre odalara yerleşir. Yine masa sandalye ve diğer ofis kullanım eşyaları etiketlerine göre oda,oda yerleşecek ve herhangi bir karışıklığın etiketleme sistemi sayesinde önüne geçilecektir. Bu sistem özellikle büyük ofislerde ve çok katlı binalarda kargaşayı önler.İstemsiz kargaşanın ötesine geçer.

Son olarak ofisinizin kaba dizaynı yapılır ve ekip şefimiz tarafından yapılabilecek her hangi bir işlem olmadığı size bildirilir. Sizin gözünüzde eşya taşıma işlemi bitmiş ise firmamız onay alarak size yeni iş yerinizde başarılar dileyerek oradan ayrılır. Bize de bir Ankara ofis taşımacılık hizmetini daha keyif ile bitirmenin mutluluğu kalır.

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Taşınmasından